Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Hizmetleri

Çocuk & Aile DanışmanıBurcu KAPLAN

Çocuk Gelişimi Uzmanı, Oyun ve Masal Terapisti, Uzman Özel Eğitim Öğretmeni

E-DERGİ

COGENT


Adı Neden Türkçe COGENT?

Program orijinal dili olan İngilizce ’de Bilişsel Gelişim Eğitimi anlamına gelen Cognitive Enhancement Training kelimelerinden oluşan bir kısaltmadan ismini almaktadır. Programın global yapısı ve bütünlüğünü korumak amacıyla Prof. J. P. Das’ın izniyle Türkçe COGENT olarak isimlendirilmiştir.

Türkçe COGENT’ten kimler yarar sağlar?

Program öncelikli olarak 4-7 yaş aralığında yer alan normal ya da atipik gelişim gösteren çocuklar için tasarlanmıştır. Ancak, okur-yazar çevreden yoksun kalmış, hafif gelişimsel gecikme yaşayan, dile dair yetkinliği gelişmemiş, disleksi ya da öğrenme güçlüğüne dair risk altında olan ya da herhangi bir gelişimsel farklılık göstermeyen tüm çocuklarla çalışmaya uygudur. Program orijinal dilinde üçüncü sınıfa devam eden ve orta-yüksek dereceli öğrenme güçlüğü vakalarında da olumlu etkiler göstermiştir.

Türkçe COGENT ne değildir?

Mekanik bir yapısı olan, yap-bitir-kenara kaldır türünde, bir dizi egzersiz ya da antrenman değildir.

Türkçe COGENT nedir?

Okuma ve akademik becerilere dair gelişim için alternatif rotalar oluşturan bir eğitim programıdır.

Türkçe COGENT’in ek özellikleri nedir?

İngilizce dışındaki dillere adaptasyonu rahatlıkla yapılabilir. Eğitimcinin ya da öğrencinin doğaçlama yapabilmesine olanak tanır, öğrencilerin katkı sunmasını sağlayan ve öğrenciyi etkin pozisyona getiren aktivitelere sahiptir, eğitimci ve öğrencinin iş birliğine dayanan etkinlikleri sayesinde etkileşim oluşmasını destekler ve her görevinin arka planında mantığa ve kuramsal bilgilere dayanan temelleri mevcuttur.

Değerlendirme ve Aile Bilgi Formu

Detaylı bilgi almak için formu doldurunuz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.