Gelişimsel Destek ve Danışmanlık Hizmetleri

Çocuk & Aile DanışmanıBurcu KAPLAN

Çocuk Gelişimi Uzmanı, Oyun ve Masal Terapisti, Uzman Özel Eğitim Öğretmeni

E-DERGİ

ÖZEL EĞİTİM UZMANLIĞI


ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ NEDİR?

Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans Programı mezunları Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı özel eğitim okullarında, özel eğitim sınıflarında ya da Rehberlik Araştırma Merkezlerinde “özel eğitim öğretmeni” olarak istihdam edilmektedirler. Ayrıca mezunlarımız özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de “özel eğitim öğretmeni” olarak çalışabilmektedirler. Özellikle ülkemizde özel eğitim öğretmenliği alanında yetişmiş personel azlığı göz önüne alındığında, Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda hemen tüm mezunlarımız atanabilmektedirler. Dolayısıyla Özel Eğitim Öğretmenliği Lisans Programı Türkiye’de istihdam sorunu olmayan ender öğretmenlik alanlarından birisidir.

  • Burcu KAPLAN 2007 Yılında ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ZİHİN ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMINDAN BAŞARI İLE MEZUN OLMUŞTUR.

(https://www.anadolu.edu.tr/akademik/fakulteler/171/ozel-egitim-bolumu/bolum-genel-bilgi)

ÖZEL EĞİTİM UZMANLIĞI NEDİR VE NELER GEREKTİRİR?

Bir özel eğitim uzmanı;

Özel eğitim alanının anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmış kişidir.

Bilimsel araştırmada yayın etiğinin kuramsal içeriğini bilerek araştırma desenleyebilir,.alanında uzmanlık düzeyinde kuramsal ve uygulamalı bilgi birikimine göre düzenleyebilir.

Alanındaki bilgileri araştırırken eleştirel bir yaklaşımla gözden geçirebilir ve alanında sahip olduğu uzmanlık düzeyindeki bilgileri kuramsal ve uygulamalı olarak kullanabilir. .

Alanı ile ilgili kendi görüş ve düşüncelerini ya da yaptığı araştırma sonuçlarını uzman ya da uzman olmayan bir topluluk önünde paylaşabilir ve oluşturdğu savı savunabilir.

Alanı ile ilgili elde ettiği bilgileri, yaptığı araştırmaları kendi uzmanlık bilgisi çerçevesinde değerlendirebilir ve bu özlçüde eleştirebilir.

Alanı ile ilgili sahip olduğu bilgiyi disiplinlerarası başka çalışmalarda kullanabilir ve işbirliği yapabilir.

  • Burcu KAPLAN 2016 Yılında NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ ÖZEL EĞİTİM ANABİLİM DALI TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINDAN BAŞARI İLE MEZUN OLMUŞTUR.

Değerlendirme ve Aile Bilgi Formu

Detaylı bilgi almak için formu doldurunuz. Uzmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.